Kotły elektryczne

Kotły elektryczne
Czasami jedynym wyjściem jest wybór energii elektrycznej jako sposobu ogrzewania domu czy mieszkania. Warto więc bliżej przyjrzeć się kotłom elektrycznym i instalacjom, które mogą z nimi współpracować.

Można spotkać się z różnymi opiniami na ten temat tak pochlebnymi jak negatywnymi. I pewnie ma to potwierdzenie w rzeczywistości.
Po pierwsze prąd nie powoduje dużych zanieczyszczeń środowiska i jest powszechnie wykorzystywany do ogrzewania domów i mieszkań na przykład w Szwecji. Jednak jedną z wad tego rodzaju rozwiązania w Polsce jest to, że w naszym kraju energia elektryczna pozyskiwana jest przez elektrownie węglowe, stanowiące poważne zagrożenie dla środowiska.
Jeśli jednak ogrzewanie elektryczne to jedyna możliwość starajmy się wybierać takie kotły, które będą jak najbardziej optymalne w użytkowaniu. Prawda jest taka, że zakup takiego kotła może być opłacalną inwestycją. Po pierwsze urządzenia te są:
sprawne i niezawodne,
tańsze niż kotły gazowe czy olejowe,
podczas spalania nie wytwarza się popiół,
wygodne w montażu i nie zajmują dużo miejsca.
Być może ogrzewanie prądem nie należy do najtańszych, ale z pewnością jest jednym z ekologicznych sposobów. I należy tutaj podkreślić, że prąd może i jest drogi ale dzięki nowoczesnym kotłom można zminimalizować koszty ponoszone na ogrzewanie. Jeśli już zdecydujemy się na takie rozwiązanie należy wybrać odpowiedni piec. Są one zazwyczaj lekkie i mają niewielkie rozmiary.
Oprócz ogrzewania zapewniają także ciepłą wodę dzięki zasobnikom. Najczęściej wybierane są kotły wiszące, ale są także kotły stojące. Mogą mieć po kilka grzałek co zwiększa znacznie moc kotła. Ponadto piece na prąd powinny posiadać naczynie zbiorcze na wodę oraz pompę obiegową zapewniające właściwą pracę kotła. Sterowanie piecem zależne jest od wielkości budynku. Ważną rolę odgrywają tutaj programatory czasowe, dzięki którym można ustalać pracę pieca wedle zapotrzebowań na ciepło w danym budynku.
Natomiast jeśli posiada się już piec gazowy czy inny można zainstalować piec elektryczny jako wspomagający. Dają one duży komfort użytkowania w przypadku kiedy mieszkanie czy dom zostaje przez dłuższy czas puste po nieobecność mieszkańców, wtedy można mieć pewność, że sterowany piec zapewni ciepło w domu.